Κοριτσάκι με πρόβλημα όρασης μπόρεσε να «παρακολουθήσει» τον αγώνα της Εθνικής με το Πουέρτο Ρίκο
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋ 🗣️ Ανοικτό για σχολιασμό
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/3eabbebd-a18a-47c9-b50c-16abab86ab31.jpg)
Η Εθνική Ελλάδος αντιμετώπισε εχθές σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας σε ένα κατάμεστο «PAOK SPORTS ARENA» την εθνική ομάδα του Πουέρτο Ρίκο μόλις 12 ημέρες πριν το πρώτο παιχνίδι με αντίπαλο τον Καναδά για τη φάση των ομίλων των Ολυμπιακών Αγώνων. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αν και ζορίστηκε για 37 λεπτά, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των πουερτορικανών, επικρατώντας 67-65 χάρη σε καλάθι του αρχηγού Κώστα Παπανικολάου.
Πέρα από την επικράτηση της «επίσημης αγαπημένης» μεγάλη χαρά και ελπίδα έδωσε ένα πολύ όμορφο στιγμιότυπο. Η ΕΟΚ έδωσε την ευκαιρία σε ένα κοριτσάκι με προβλήματα όρασης να παρακολουθήσει με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο τον αγώνα της χώρας μας.
Το συγκινητικό βίντεο
Αν και η Εθνική μας ομάδα ήταν το επίκεντρο της βραδιάς τα βλέμματα και των θεατών και των τηλεθεατών τράβηξε μία μικρή φίλαθλος.
Με την βοήθεια δύο ανθρώπων που την συνόδευαν, ένα πινακάκι του γηπέδου και μαγνητάκια, το κοριτσάκι, παρακολούθησε το φιλικό παιχνίδι της εθνικής, δίνοντας ελπίδα και για άλλα άτομα με αναπηρία.
«Καμίνι» η χώρα: Δέκατη συνεχόμενη ημέρα με καύσωνα - Σε ποιες περιοχές ο υδράργυρος ξεπέρασε τους 42 βαθμούς Κελσίου
Βελτιωμένη η εικόνα της φωτιάς στο Σοφικό: Οι ισχυροί άνεμοι δυσκολεύουν την κατάσβεση - Μάχη μέχρι να νυχτώσει
Ιστορίες εργασιακού μεσαίωνα - Εργοδότης στου Ρέντη ξυλοκόπησε εργαζόμενο γιατί ζήτησε τα δεδουλευμένα του!
Θαλάσσια χελώνα δάγκωσε γυναίκα στα Χανιά - Μεταφέρθηκε σε κλινική
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr