Κύπελλο Πορτογαλίας: Το 17ο της Σπόρτινγκ (vid)
Τα «Λιοντάρια» επικράτησαν της Πόρτο στα πέναλτι (5-4, 1-1 στην κανονική διάρκεια, 2-2 στην παράταση)🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας πανηγύρισε εκ νέου εις βάρος της Πόρτο μέσω των πέναλτι](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/1cc73eb7-3e47-4d6f-a941-61f822809067.jpg)
Τρεμπλ για την Λισσαβόνα φέτος στην Πορτογαλία. Μετά την Μπενφίκα, η οποία κατέκτησε το Πρωτάθλημα και το Λιγκ Καπ που πήρε η Σπόρτινγκ, τα «Λιοντάρια» έκαναν δικό τους και το Κύπελλο, ύστερα από έναν συναρπαστικό τελικό στο Ζαμόρ.
Οπως και στο Λιγκ Καπ, η ομάδα του Μάρτσελ Κάιζερ επικράτησε της Πόρτο με 5-4 στα πέναλτι, αφού το 90λεπτο έληξε 1-1 (45’ Μπρούνο Φερνάντες, 40’ Τικίνιο Σοάρες) και το έξτρα ημίωρο της παράτασης 2-2 (101’ Ντοστ – 120’ Φελίπε).
Στην ψυχοφθόρο διαδικασία από την άσπρη βούλα, ο Μπας Ντοστ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο Πέπε είχε σουτ στο δοκάρι, ο Ρενάν απέκρουσε το πέναλτι του Φερνάντο και ο Λουίζ Φελίπε σφράγισε τον τίτλο για τα «Λιοντάρια».
Τα πέναλτι: Τικίνιο Σοάρες (γκολ, 0-1) / Μπας Ντοστ (οριζόντιο δοκάρι, 0-1) / Ντανίλο Περέιρα (γκολ, 0-2) / Μπρούνο Φερνάντες (γκολ, 1-2) / Πέπε (δοκάρι, 1-2) / Ματιέ (γκολ, 2-2) / Αδριάν (γκολ, 2-3) / Ραφίνια (γκολ, 3-3) / Ερνάντι (γκολ, 3-4) / Κοάτες (γκολ, 4-4) / Φερνάντο (απόκρουση Ρενάν, 4-4) / Λουίζ Φελίπε (γκολ, 5-4)
Με αυτό το τρόπαιο, η Σπόρτινγκ έφτασε τα 17 Κύπελλα, ξεπερνώντας κατά ένα στις κατακτήσεις την Πόρτο, αφού πρώτη και με διαφορά είναι η Μπενφίκα, η οποία έχει 26 στην συλλογή της.
Η δέσμευση Μητσοτάκη για επιδότηση στο ρεύμα και οι αιχμές: Τα μηνύματα για Βόρεια Μακεδονία και Κυπριακό
«Πονοκέφαλος» τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια: Πόσο πιο ακριβά είναι σε σχέση με πέρυσι - Πού θα κάνουν τελικά διακοπές οι Έλληνες
Χρόνια πίσω η Ελλάδα στη διαχείριση αποβλήτων: Πώς κινδυνεύει να παγιδευτεί στα «δίχτυα» της κοστοβόρου καύσης
Καθημερινές ιστορίες εργασιακής τρέλας: Ο εργοδότης της κατέβαλλε αποζημίωση γιατί έβηξε σκόπιμα πάνω της κατά την πανδημία
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr