Παπαλουκάς-Διαμαντίδης: Η αναπαράσταση του «βάλ' το, αγόρι μου»(vid)
Το έπος της νίκης επί της Γαλλίας το 2005 θυμήθηκαν οι δύο διεθνείς καλαθοσφαιριστές🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Δημήτρης Διαμαντίδης και Θοδωρής Παπαλουκάς(intime)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/09d5c2d8-f6d3-429e-8bf9-c7407458ccab.jpg)
Σήμερα συμπληρώνονται 14 χρόνια από το εύστοχο τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη στον ημιτελικό του Eurobasket το 2005 απέναντι στη Γαλλία. Θοδωρής Παπαλουκάς και Δημήτρης Διαμαντίδης είπαν να …τιμήσουν την επέτειο με ένα βίντεο που γύρισαν στις εγκαταστάσεις του ΑΟ Λεοντείου στα Πατήσια. Ο Παπαλουκάς φωνάζει «βάλ' το, αγόρι μου», υποδυόμενος... τον Βασίλη Σκουντή, και ο Διαμαντίδης εκτελεί εύστοχα.
Για την Ιστορία να θυμίσουμε πως σε εκείνο το ματς η Εθνική μας είχε καταφέρει να καλύψει διαφορά 7 πόντων σε 42 δευτερόλεπτα.Στον τελικό της διοργάνωσης η Εθνική μας επικράτησε της Γερμανίας και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί της Ευρώπης.
Οι πόντοι του αγώνα:
Ελλάδα (Γιαννάκης): Σπανούλης, Διαμαντίδης 7(1), Παπαλουκάς 10, Χατζηβρέττας 3, Ζήσης 11, Κακιούζης 3(1), Βασιλόπουλος, Τσαρτσαρής, Φώτσης 4, Ντικούδης 14, Παπαδόπουλος 15, Μπουρούσης.
Γαλλία (Μπερζό): Πάρκερ 20(2), Φοτού, Ριγκοντό 6, Ντιαό 14(2), Φ. Πιετρούς 8, Ντιαρά, Τζιφά, Μ. Πιετρούς 6(2), Ζελαμπάλ 7(1), Ζιλιάν 2, Σμιτ 2, Βάις 1.
«Δεν είδα κανέναν στην πισίνα»: Τι λέει η ναυαγοσώστρια της κατασκήνωσης όπου πέθανε η 8χρονη - Τα ερωτήματα που ζητούν απάντηση
Σε σοβαρή κατάσταση στο νοσοκομείο ο πατέρας του Γιαμάλ - Στο «φως» βίντεο από την επίθεση
«Μου τα πήραν όλα»: Σπαρακτικός ο πατέρας που έχασε τα νεογέννητα παιδιά του και τη γυναίκα του σε ισραηλινό πλήγμα
Εντυπωσιακό timelapse βίντεο: Το Βόρειο Σέλας φάνηκε από το διάστημα και «μάγεψε»
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr