Παγκόσμιο στίβου: Η Ντρισμπιώτη στην 22η θέση στα 20χλμ βάδην
Πολύ καλή εμφάνιση από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια του βάδην που κάλυψε τις δύσκολες συνθήκες των 20χλμ. σε 1:38.56.🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/aa741aa3-b809-4ebe-8ade-317b501ad75b.jpg)
Η πολύ καλή παρουσία της ελληνικής ομάδας στο βάδην στο 17ο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου στη Ντόχα του Κατάρ συμπληρώθηκε με την 22η θέση της Ατιγόνης Ντρισμπιώτη.
Η πρωταθλήτρια Ελλάδας από την Καρδίτσα ακολούθησε καλή τακτική και στα τελευταία δύο χιλιόμετρα κατάφερε να κερδίσει πέντε θέσεις. Με χρόνο 1:38:56 τερμάτισε στην 22η θέση. Και αυτός ο αγώνας ξεκίνησε ένα λεπτό πριν από τα μεσάνυχτα και διεξήχθη μέσα σε υψηλές θερμοκρασίες και υγρασία 74%. Από τις 45 αθλήτριες που ξεκίνησαν τερμάτισαν οι 39. Οι τρεις αποβλήθηκαν και οι τρεις εγκατέλειψαν.
![hongliu.jpg hongliu.jpg](/sites/default/files/images/2019/09/hongliu.jpg)
Χρυσό η Λίου
Τα μετάλλια ήταν υπόθεση τριών Κινέζων. H Xoνγκ Λίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο καθώς στα τελευταία τρία χιλιόμετρα αποσπάστηκε και πήρε με άνεση την πρώτη θέση με χρόνο 1:32:53.
Δεύτερη τερμάτισε η συμπατριώτισσα της Σένιε Κουεγιάνκ με 1:33:10 και τρίτη η Λιουγίνκ Γιανκ με χρόνο 1:33:17.
Η τέταρτη Κινέζα Γιάγιου Γιανκ που ήταν στο γκρουπ των πρωτοπόρων είδε κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας στην 4η θέση την Βραζιλιάνα Ερίκα Ρόκα ντε Σένα με χρόνο 1:33:36.
Μάχη με τις φλόγες στο Σοφικό Κορινθίας, τρεις πυροσβέστες στο νοσοκομείο – Φωτιές σε Εύζωνες Κιλκίς και Μεσσηνία
Θεσσαλία: Το αργότερο έως τις αρχές Αυγούστου στον αέρα οι διαγωνισμοί για τα έργα αποκατάστασης
Φωτιά δίπλα στο νοσοκομείο Δράμας προκάλεσε αναστάτωση: Απομακρύνθηκαν προληπτικά ασθενείς
Η νέα απάντηση του Αντώνη Ρέμου στις κατηγορίες για φοροδιαφυγή: «Η αλήθεια πάντα στο τέλος λάμπει»
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr