Εντυπωσιακή πρεμιέρα του Στέφανου Τσιτσιπά στη Μασσαλία!
Ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας επικράτησε άνετα του Μίκαελ Ιμερ με 2-0 σετ🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (AP Photo/Dita Alangkara)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/3d85b586-2227-4e43-b735-5d53e7354b1f.jpg)
Με επιβλητικό τρόπο ξεκίνησε την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου του στη Μασσαλία ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.6) νίκησε με 6-1, 6-3 τον Μίκαελ Ίμερ (Νο.75) και πέρασε στα προημιτελικά του Open 13 (ATP 250), όπου θα συναντήσει τον φορμαρισμένο Βάσεκ Πόσπισιλ (Νο.98). Ο 29χρονος Καναδός άφησε έξω με 6-3, 6-4 τον Πολωνό Χούμπερτ Χουρκάτς (Νο.29).
Ο Στέφανος φρόντισε από το ξεκίνημα του αγώνα κόντρα στον 21χρονο Σουηδό να δείξει ποιος είναι το αφεντικό και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ, σερβίροντας εξαιρετικά και σημειώνοντας... χαλαρά δύο μπρέικ. Η διαφορά ποιότητας ήταν φανερή και στο δεύτερο σετ, απλά ο Στεφ... άργησε λίγο να κάνει το «χτύπημά» του. Εκμεταλλεύτηκε, όμως, την τέταρτη ευκαιρία του για μπρέκ στο πέμπτο γκέιμ (3-2) και αυτό «αποτελείωσε» τον νεαρό αντίπαλό του.
Ο Τσιτσιπάς κράτησε χωρίς ιδιαίτερους προβληματισμούς το σερβίς του μέχρι το τέλος και με νέο μπρέικ στο 5-3 έκλεισε το ματς μετά από συνολική προσπάθεια διάρκειας 71 λεπτών. Ο αγώνας με τον Πόσπισιλ, τον οποίο βρίσκει απέναντί του για πρώτη φορά στην καριέρα του, θα γίνει την Παρασκευή (21/2).
Η δέσμευση Μητσοτάκη για επιδότηση στο ρεύμα και οι αιχμές: Τα μηνύματα για Βόρεια Μακεδονία και Κυπριακό
«Πονοκέφαλος» τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια: Πόσο πιο ακριβά είναι σε σχέση με πέρυσι - Πού θα κάνουν τελικά διακοπές οι Έλληνες
Χρόνια πίσω η Ελλάδα στη διαχείριση αποβλήτων: Πώς κινδυνεύει να παγιδευτεί στα «δίχτυα» της κοστοβόρου καύσης
Καθημερινές ιστορίες εργασιακής τρέλας: Ο εργοδότης της κατέβαλλε αποζημίωση γιατί έβηξε σκόπιμα πάνω της κατά την πανδημία
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr