Νάξος: Στη γειτονιά του Απόλλωνα
Η Νάξος είναι ξακουστή για τα χωριά της, την ιστορία της, τα μνημεία της🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![carnetdevoyage.gr/Σπύρος Τσακίρης](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/058ff45b-10fd-4d44-8d72-a4a4347b046d.jpg)
Απέραντες παραλίες με χρυσές αμμουδιές και καταγάλανα νερά, πυκνή βλάστηση που σπανίζει στις υπόλοιπες Κυκλάδες, πατάτες και τυριά με ...ονομασία προέλευσης. Η Νάξος είναι όμως ξακουστή και για τα χωριά της, την ιστορία της, τα μνημεία της. Σε ένα από αυτά και συγκεκριμένα τον Απόλλωνα "κόλλησε" ο Σπύρος Τσακίρης και όχι άδικα...Ενα απάνεμο λιμάνι με αρχαίο λατομείο, τον εξαιρετικό ημιτελή Κούρο του, αλλά και το πανηγύρι του Αη Γιάννη που γιορτάζει κάθε Αύγουστο στις 29.
«Θα πάρω το βαρκάκι μου, κι όλα τα ψαρικά μου και το μελαχροινάκι μου, που το χω στην καρδιά μου. Και γραμμή θα πάω ν' αράξω, στον Απόλλωνα στη Νάξο τούτο το καλοκαιράκι, γλύκα μου μελαχροινάκι Πρωί πρωί στο ψάρεμα, στην βάρκα και στο μπάνιο. Εγώ θα κάνω τον ψαρά, και εσύ τον καπετάνιο Και γραμμή θα πάω ν' αράξω... Του Αϊ Γιαννιού τον Αύγουστο, στο γλέντι το μεγάλο Θα πιούμε και στα κέφια μας, θα σε χορέψω μπάλο Και γραμμή θα πάω ν' αράξω...»
![unnamed.jpg unnamed.jpg](/sites/default/files/images/2021/08/unnamed.jpg)
Λέει σε ένα Ουσάκ, Συρτό (8/8), ο Γιώργος Κονιτόπουλος και μεταξύ μας, πολύ καλά τα λέει.
Απόπλου από Πειραιά, νωρίς το πρωί, το μάτι, έχει δεν έχει ανοίξει. Η Transalp φορτωμένη σαν USA Marine στην Kandahar. Δεν βαρυγκωμάει όμως.
Προορισμός η Νάξος, ποιος θα βαρυγκωμούσε;
Διαβάστε περισσότερα στο carnetdevoyage.gr
Πηγές ΝΔ: Συγγνώμη Κασσελάκη σε Συραγγέλα για Πολάκη - «Ήταν υποκριτική»
Τι συζητήθηκε στο Μαξίμου για την άνοδο των τιμών χονδρικής του ηλεκτρικού ρεύματος: Ανακοινώσεις εντός των επόμενων ημερών
Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ: Κορυφώνεται το κύμα καύσωνα Τετάρτη και Πέμπτη με 43αρια
Θύμα φάρσας στη Μύκονο ο Ματ Ντέιμον - Εκκενώθηκαν μαγαζιά λόγω προειδοποιήσης για βόμβα
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr