Βαρκελώνη: Νοσηλευτές πάνε βόλτα στη θάλασσα ασθενείς με κορονοϊό
Όταν οι ασθενείς εξέρχονται από τις ΜΕΘ, μια ομάδα του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού τούς οδηγεί με τα κρεβάτια τους στην παραλία για να ρεμβάσουν τη θάλασσα🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![Μια βόλτα στη θάλασσα για ασθενείς με κορονοϊό/Twitter Monica Bertran](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/e514c251-5d71-4853-8aa7-9fa8d9e2dd26.jpg)
Κάτι που ειπώθηκε κατά κόρον στην πολύ δύσκολη περίοδο που επιβλήθηκε καραντίνα στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης και του πλανήτη σταδιακά λόγω της πανδημίας, είναι ότι ο κορονοϊός μάς έκανε να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα και κάποιες έννοιες που θεωρούσαμε, μέχρι πρότινος, δεδομένα. Μεταξύ αυτών, απλές και καθημερινές συνήθειες, όπως ένα κρασί με φίλους ή μια βόλτα στη θάλασσα.
Έτσι, κλινική στην οποία νοσηλεύονται ασθενείς με κορονοϊό στη Βαρκελώνη, σκέφτηκε πως θα ήταν μια καλή ιδέα να χαρίσει μία βόλτα στη θάλασσα σε εκείνους που βρίσκονται για μέρες απομονωμένοι σε ένα δωμάτιο νοσοκομείου, χωρίς επαφή με τους δικούς τους ανθρώπους και χωρίς να γνωρίζουν τι τους επιφυλάσσει η επόμενη ημέρα.
Όταν, λοιπόν, οι ασθενείς εξέρχονται από τις ΜΕΘ, μια ομάδα του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού τούς οδηγεί με τα κρεβάτια τους στην παραλία για να ρεμβάσουν τη θάλασσα, στο πλαίσιο ενός προγράμματος που «τρέχει» το νοσοκομείο del Mar, για μια περισσότερο «ανθρωπιστική» προσέγγιση της θεραπείας από τον ιό. Οι εικόνες κάνουν τον γύρο του διαδικτύου και μας χαρίζουν ένα χαμόγελο αισιοδοξίας, που τόση ανάγκη το έχουμε:
Η δέσμευση Μητσοτάκη για επιδότηση στο ρεύμα και οι αιχμές: Τα μηνύματα για Βόρεια Μακεδονία και Κυπριακό
«Πονοκέφαλος» τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια: Πόσο πιο ακριβά είναι σε σχέση με πέρυσι - Πού θα κάνουν τελικά διακοπές οι Έλληνες
Χρόνια πίσω η Ελλάδα στη διαχείριση αποβλήτων: Πώς κινδυνεύει να παγιδευτεί στα «δίχτυα» της κοστοβόρου καύσης
Καθημερινές ιστορίες εργασιακής τρέλας: Ο εργοδότης της κατέβαλλε αποζημίωση γιατί έβηξε σκόπιμα πάνω της κατά την πανδημία
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr