Ζήνα: Το γεράκι που καταρρίπτει drone και μάχεται κατά της κατασκοπίας και της τρομοκρατίας
Η Ζήνα έχει κάνει τρεις επιτυχείς καταρρίψεις σε πραγματικά περιστατικά. Στο μέγεθος που μπορεί να καταρρίψει ένα drone έχει 100% επιτυχία🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/c6f35c73-c3e9-457c-8ac7-bc7d31ed26e5.jpg)
Η εξελικτική πορεία του ανθρώπου βασίστηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό στην επαφή μας με τα ζώα» εξηγεί ο Σταύρος Αθανασίου, εκπαιδευτής γερακιών, κρατώντας στα χέρια του τη Ζήνα, μία γερακίνα που εκπαιδεύεται να καταρρίπτει drones. Η σχέση ανθρώπου - πουλιών πηγάζει στα βάθη των αιώνων, καθώς εδώ και 4.000 χρόνια, άνθρωπος και πουλιά... συνεκπαιδεύονται για να αιχμαλωτίσουν την θήρα τους και να αποκτήσουν τροφή.
Η εκπαίδευση για την κατάρριψη drone είναι ουσιαστικά «μία εξέλιξη της τεχνολογίας και της επαφής μας με τα αρπακτικά. Η Ζήνα εκπαιδεύεται να καταλάβει ότι είναι εισβολέας (σ.σ.: το drone). Τα γεράκια είναι χωροκρατικά, όταν μπει κάτι στο πεδίο τους... κινδυνεύει» τονίζει ο κ. Αθανασίου.
Οσον αφορά στην επιχειρησιακή ικανότητα της Ζήνας, τα έχει καταφέρει σε απόλυτο βαθμό. «Η Ζήνα έχει κάνει τρεις επιτυχείς καταρρίψεις σε πραγματικά περιστατικά. Στο μέγεθος που μπορεί να καταρρίψει ένα drone έχει 100% επιτυχία. Το ζώο δεν τραυματίζεται από τους έλικες» τόνισε ο εκπαιδευτής του αρπακτικού, το οποίο μετέχει ενεργά στη μάχη κατά της κατασκοπίας και της τρομοκρατίας.
Μάλιστα, «η Unesco έχει αναγνωρίσει την τέχνη ως παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά».
Δείτε όσα είπε στην «Ωρα Ελλάδος» στο παρακάτω βίντεο
Τραμπ: Περισσότερα από 20 όπλα κατείχε ο πατέρας του επίδοξου δολοφόνου - Οι θεωρίες για τα εκρηκτικά που βρέθηκαν στο αυτοκίνητο
Φρέντι Μπελέρης: Αναλαμβάνει επίσημα τα καθήκοντά του ως ευρωβουλευτής – «Πονοκέφαλος» για την Αλβανία η ασυλία του
Έρευνα: Υψηλά ποσοστά απορρόφησης στην αγορά εργασίας για τους απόφοιτους της ΑΣΟΕΕ - Εργάζονται 8 στους 10
Συνεχίζει την επέλαση του ο καύσωνας - Πού θα αγγίξει ο υδράργυρος τους 42 βαθμούς Κελσίου
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr