Μετά τη ζέστη και την αφρικανική σκόνη έρχεται διήμερο ατμοσφαιρικής αστάθειας, όπως αναφέρει ο μετεωρολόγος του OPEN Κλέαρχος Μαρουσάκης σε ανάρτησή του στο facebook. 318397_1Πρόγνωση Μαρουσάκη: Ατμοσφαιρική αστάθεια, μελτέμια το Σαββατοκύριακο και μετά ξανά κύμα ζέστηςΣυγκεκριμένα, ο μετεωρολόγος προειδοποιεί πως υπάρχει περίπτωση να σημειωθούν καταιγίδες και χαλαζοπτώσεις. Ο Κλεαρχος Μαρουσάκης αναφέρει πως μέσα στο Σαββατοκύριακο αναμένονται μελτέμια, ενώ ένα νέο κύμα ζέστης αναμένεται να έρθει στη χώρα από την προσεχή Δευτέρα.https://www.facebook.com/klearhos.marousakis/posts/7576938852374210ΑΠΟ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΣΤΗΝ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑ ΜΕΛΤΕΜΙΑΜε αρκετή ζέστη για την εποχή που βρισκόμαστε κυλούν οι τελευταίες ημέρες στη χώρα μας με τον υδράργυρο να προσεγγίζει σε αρκετές περιοχές τους 34° με 36° βαθμούς ένω πολύ τοπικά συναντήσαμε θερμοκρασίες ακόμη και πάνω από τους 38° βαθμούς κελσίου.Και σήμερα θα είναι μια αρκετά ζεστή ημέρα ενώ το διήμερο Πέμπτη και Παρασκευή μια πιο ψυχρή αέρια μάζα ψηλά στην ατμόσφαιρα έρχεται για να συνδυαστεί με την πολύ θερμή επιφάνεια και να δώσει έντονη ατμοσφαιρική αστάθεια.Στον πρώτο μας χάρτη σημειώνουμε την ψυχρότερη αέρα μάζα σε ύψος 5.5 χιλιομέτρων περίπου ψηλότερα από την επιφάνεια, ενώ στον δεύτερο χάρτη μας απεικονίζεται η αστάθεια που θα επηρεάσει πολλές ηπειρωτικές περιοχές το διήμερο Πέμπτη και Παρασκευή.ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΣΤΑΘΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΌπως αναλύσαμε παραπάνω ψυχρότερος αέρας αναμένεται τις επόμενες ημέρες να επηρεάσει τα ψηλά στρώματα της ατμόσφαιρας. Καθώς όμως κάτω χαμηλά έχουμε ήδη αρκετά υψηλές θερμοκρασίες, αυτή η θερμοκρασιακή αντίθεση θα οδηγήσει σε έντονα ανοδικές κινήσεις του αέρα προς σχηματισμό καταιγιδοφόρων νεφών εφόσον και η υγρασία είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα.Έτσι λοιπόν εκεί που θα παρατηρούνται οι μεγαλύτερες θερμοκρασιακές διαφορές και αυτες βέβαια εντοπίζονται αργά το απόγευμα, εκεί θα είναι τα χρονικά διαστήματα που θα αναπτύσσονται μπόρες, καταιγίδες ακόμη και χαλαζοπτώσεις.ΓΙΑΤΙ ΕΥΝΟΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣΟ πολύ θερμός αέρας εκτονώνεται με μεγάλη ένταση προς τα επάνω συμπαρασύροντας και ταυτοχρόνως συμπυκώνοντας τους υδρατμούς που αυτός φέρει. Σχηματίζονται λοιπόν τα καταιγίδοφόρα νέφη που μπορεί να φτάσουν ως προς τις κορυφές τους σε μεγάλα ύψη κι έτσι λοιπόν τα υδροσταγονίδια μετατρέπονται σε παγοκρυστάλλια τα οποία συνεχώς αυξάνουν το μέγεθός τους καθώς συγκρούονται με άλλα υδροσταγονίδια ή παγοκρυστάλλια (φανταστείτε τους φλοιούς του κρεμμυδιού).Όταν λοιπόν φτάσουν σε ένα μέγεθος όπου η βαρύτητα νικάει το ανοδικό ρεύμα θα πέσουν προς τα κάτω με τη μορφή χαλαζόκοκκων.ΜΕΛΤΕΜΙΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΜέσα στο Σαββατοκύριακο αναμένεται να περιοριστεί και πάλι η αστάθεια κυρίως σε ορεινές περιοχές και καθώς αυτές οι ψυχρές αέριες μάζες ψηλά στην ατμόσφαιρα θα κινηθούν προς Τουρκία θα ενισχύσουν τη διαφορά πίεσης κάτω χαμηλά και άρα τα μελτέμια ή καλύτερα ετησίες προς την πλευρά του Αιγαίου.Στον τρίτο μας χάρτη αποτυπώνεται ο μηχανισμός δημιουργίας των ετησίων με τις χαμηλές πιέσεις προς την Κύπρο και τις πιο υψηλές βορειότερα.ΝΕΟ ΚΥΜΑ ΖΕΣΤΗΣ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑΑπό τη Δευτέρα θα αρχίσουν σιγά σιγά να περιορίζονται τα μελτέμια οπότε θα δοθεί η ευκαιρία στον θερμό αέρα να κατακλύσει και πάλι την περιοχή μας.Έτσι λοιπόν από τις 10 του μήνα και μέχρι τις 14 περίπου είναι πολύ πιθανό να ζήσουμε ένα ανάλογο με αυτών των ημερών κύμα ζέστης.Για τη συνέχεια όπως μπορείτε να δείτε και στο τελευταίο μας διάγραμμα υπάρχει πολύ μεγάλη αβεβαιότητα οπότε και καλό είναι να κλείσουμε τ' αυτιά μας σε ανακοινώσεις του τύπου έρχονται 40άρια ή 45άρια από τα μέσα του μήνα κτλ.Καλό υπόλοιπο ημέρας σε όλες και όλους!