Ο 23χρονος Κάσπερ Ρουντ, νούμερο 8, τα κατάφερε απέναντι στον πολύπειρο Μάριν Τσίλιτς (νούμερο 23) και έκλεισε θέση για τον πρώτο τελικό Grand Slam της καριέρας του.
Ο Παναθηναϊκός πήρε το μάθημά του και δεν είχε διάθεση για περιπέτειες. Πήρε εξαρχής τον έλεγχο στον αγώνα με τη Λάρισα και χωρίς άγχος νίκησε ανακτώντας το προβάδισμα στη σειρά (2-1) των ημιτελικών της Basket League.
Μολονότι οι διοργανωτές του Roland Garros διατείνονταν πως τα μέτρα ασφαλείας είναι δρακόντεια, μια διαδηλώτρια(;) κατόρθωσε να μπει στο κεντρικό γήπεδο Φιλίπ Σατριέ, όπου παιζόταν ο ημιτελικός μεταξύ Ρουντ και Τσίλιτς, και να δεθεί στο φιλέ!