Αθλητισμός|20.05.2021 01:12

Basket League: Πρώτο αγχωτικό αλλά νικηφόρο βήμα του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ

Σε ντέρμπι από τα παλιά, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε απέναντι στην ΑΕΚ αλλά επικράτησε 78-72 και έκανε το πρώτο βήμα για την παρουσία στον τελικό της Basket League. Οι Πράσινοι πέτυχαν την πρώτη νίκη (1-0) στη σειρά των ημιτελικών με την Ενωση που πάντως έδειξε αποφασισμένη για να μην παραδοθεί χωρίς μάχη.

Ο Παναθηναϊκός είχε το «πάνω χέρι» και έφτασε αρκετές φορές στο +10, όμως η «μαχητική» ΑΕΚ επέστρεψε ξανά και ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Εν τέλει, η ποιότητα των «πράσινων»... μίλησε οδηγώντας στο 1-0. Οι δύο ομάδες επένδυσαν πολλά στην άμυνα, με το «τριφύλλι» να... πληγώνεται από τα τρίποντά του (μόλις 5/23) και την «Ένωση» από τα λάθη της (17λ.).

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο φορμαρισμένος Χάουαρντ Σαντ Ρος (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), με τους Ιωάννη Παπαπέτρου (16π., 6ρ.), Μάριο Χεζόνια (14π.) και Ντίνο Μήτογλου (8π., 8ρ.) να τον ακολουθούν. Στην αντίπερα όχθη, από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ξεχώρισαν οι Ντάριλ Μέικον (14π.), Νίκος Ζήσης (11π.) και Λίνος Χρυσικόπουλος (10π.).

Το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο στο ξεκίνημά του με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με χαμηλό σκορ και στον πόντο (15-14), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κατόρθωσε να ξεφύγει μέχρι και πέντε πόντους (17-22). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, απάντησε και με ένα μίνι σερί βρέθηκε εκείνος στο +4 (26-22). Η ΑΕΚ επανήλθε αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο πριν από το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και έκλεισε το 20λεπτο στο 45-38 κι ενώ είχε βρεθεί μέχρι και το +10.

Εκτοτε το Τριφύλλι διατήρησε το προβάδισμα που κυμαινόταν από το +10 μέχρι το +3, ενώ τελείωσε την τρίτη περίοδο στους πέντε πόντους (62-57). Η ΑΕΚ δεν παρέδωσε τα όπλα και μέχρι τέλους προσπάθησε να γυρίσει το ματς φτάνοντας μέχρι και το -3 (73-70) αλλά ο Παναθηναϊκός τελείωσε το παιχνίδι στο 78-72 πανηγυρίζοντας το 1-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χεζόνια 14 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 2 (1/4 σουτ), Σαντ Ρος 18 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Μακ 1, Μπρέι 2, Μποχωρίδης 8 (2), Όγκαστ 2, Μήτογλου 8 (8 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 8, Μέικον 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 10 (0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 9 (3/7 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 10 (2), Ζήσης 11, Γόντικας 4, Γκίκας 5 (1), Λοτζέσκι (0/3 σουτ), Μόουζες 1.