Αθλητισμός | 25.04.2022 23:15

Η Μπενφίκα έσπασε την κατάρα και σήκωσε τo Champions League Νέων

Μετά από τρεις χαμένους τελικούς η Κ19 της Μπενφίκα έσπασε την κατάρα και κατέκτησε με εμφατικό τρόπο την Youth League (το αντίστοιχο Champions League σε επίπεδο Νέων). Οι Αετοί της Λισαβόνας ήταν σαρωτικοί απέναντι στη Σάλτσμπουργκ την οποία διέλυσαν με 6-0!

Ο τελικός έγινε στη Νιόν της Ελβετίας, εκεί όπου ο Ενρίκε Περέιρα Αραούχο, το παιδί-θαύμα της Μπενφίκα, πέτυχε χατ - τρικ. Το ελληνικό κοινό είχε διαπιστώσει το ταλέντο του στο πρόσφατο παιχνίδι της Εθνικής Ελπίδων της Πορτογαλίας με την Ελλάδα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», όπου είχε σκοράρει.

Η Μπενφίκα πήρε ρεβάνς απ' τη Σάλτσμπουργκ για τον μεταξύ τους τελικό της σεζόν 2016-17, οπότε οι Αυστριακοί είχαν κερδίσει με 2-1 κατακτώντας το τρόπαιο. Κι έβαλαν τέλος στην κατάρα καθώς, πέραν του τελικού του 2017, είχαν χάσει με 3-0 από την Μπαρτσελόνα το 2014, ενώ είχαν ηττηθεί και από τη Ρεάλ Μαδρίτης το 2020 με 3-2.

Η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ στο 2' με σουτ του Μαρτίμ Νέτο και πέτυχε το 2-0 στο 15' με τον Αραούχο. Στο β' ημίχρονο ήταν καταιγιστική σκοράροντας τέσσερα γκολ, τρία εκ των οποίων σε 16 λεπτά: Στο 53' με τον Ντουρ, στο 57' με τον Αραούχο, στο 69' με τον Σεμέντο και στο φινάλε και πάλι με τον Αραούχο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.