Αθλητισμός | 10.09.2022 15:10

Eurobasket: Μεγάλη πρόκριση της Γαλλίας επί της Τουρκίας σε επική μάχη στο Βερολίνο

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με ανατροπές και συναρπαστική εξέλιξη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, η Γαλλία επικράτησε της Τουρκίας 87-86 στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι του Eurobasket για τη φάση των 16 που διεξάγεται στο Βερολίνο. Η μάχη των δύο ομάδων ήταν καταπληκτική μέχρι τέλους και χρειάστηκε η παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους. Στα προημιτελικά, η Γαλλία θα συναντήσει την ομάδα που θα προκύψει από το ζευγάρι της Σερβίας με την Ιταλία.

Καθοριστικό σημείο στο παιχνίδι υπήρξε η τρομερή αντεπίθεση των Τούρκων και το μπλακ άουτ των Γάλλων στα μισά της τρίτης περιόδου (προηγουμένως είχαν βρεθεί και στο +16 με 15-31). Κι αργότερα, η Γαλλία βρισκόταν στο +9 με 40-49 αλλά με ένα ασύλληπτο σερί 17-0, η Τουρκία έφτασε στο 57-49.

Οι Γάλλοι επέστρεψαν στο ματς στην τελευταία περίοδο και μάλιστα βρέθηκαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 69-71 στο 38'. Οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά και φάνηκε να αγκαλιάζουν τη νίκη καθώς 13,5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος κι ενώ βρίσκονταν στο +2 (77-75) κέρδισαν αντιαθλητικό φάουλ. Ο Οσμάν όμως αστόχησε σε δύο βολές, ενώ στη συνέχεια η Τουρκία έχασε και την μπάλα. Η Γαλλία ισοφάρισε (77-77), οι Τούρκοι αστόχησαν σε νεκρό χρόνο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση η Γαλλία είχε πιο καθαρό μυαλό και έφτασε σε προβάδισμα πέντε πόντων (82-87). Οι Τούρκοι μείωσαν στους τρεις (84-87) ένα λεπτό πριν απ' το φινάλε και στα 40'' πλησίασαν στον πόντο (86-87). Ο Γκομπέρ αστόχησε σε δύο βολές, οι Τούρκοι είχαν σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη με 13'' στη διάθεσή τους αλλά ο Κορκμάζ καθυστέρησε, έχασε την μπάλα και η νίκη κατέληξε στη Γαλλία.

Κορυφαίος για τη Γαλλία ήταν ο Γκομπέρ, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και πήρε 17 ριμπάουντ. Για την Τουρκία ο Τουντσέρ είχε 22 πόντους και ο Κορκμάζ 18 αλλά στα κρίσιμα σημεία, η Τούρκια, που δεν είχε τον Λάρκιν στη διάθεσή της, δεν έδειξε ψυχραιμία και αποκλείστηκε απ' τη συνέχεια του τουρνουά.

Toυρκία (Αταμάν): Μπιτίμ, Χαζέρ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Καμπατζά, Κορκμάζ 18 (4/12 σουτ, 8/9 βολές, 6 λάθη), Μαχμούτογλου, Οσμάν 11 (3/10 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Οσμάνι 7 (1), Σανλί 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ, Σενγκούν 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τουντσέρ 22 (2/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).

Γαλλία (Κολέ): Αλμπισί 2, Φαλ 4, Φουρνιέ 13 (3/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 20 (7/11 δίποντα, 6/11 βολές, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 1 μπλοκ), Ερτέλ 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Λουαού - Κμπαρό 9 (2), Εμπαγιέ 9 (1/5 τρίποντα), Οκομπό, Πουαριέ 6, Ταρπέι 2, Γιαμπουσέλε 9 (1).