Αθλητισμός | 26.09.2022 23:55

Nations League: Έκλεισε θέση στο Final 4 η Ιταλία με νίκη στη Βουδαπέστη - Ματσάρα στο Λονδίνο με έξι γκολ μεταξύ Αγγλίας - Γερμανίας

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία έγινε η τρίτη ομάδα μετά την Ολλανδία και την Κροατία που έκλεισε θέση για το Final 4 του 3ου Nations League που θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι του 2023 επί ολλανδικού εδάφους (απομένει να ξεκαθαρίσει το τέταρτο εισιτήριο μεταξύ Πορτογαλίας και Ισπανίας).

Η Σκουάντρα Ατζούρα σταμάτησε την εντυπωσιακή πορεία της Ουγγαρίας καθώς επικράτησε 2-0 στη Βουδαπέστη με γκολ του Ρασπαντόρι και του Ντιμάρκο και τερμάτισε πρώτη στον 3ο όμιλο της League A. Πάντως το παιχνίδι της βραδιάς πραγματοποιήθηκε στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου, όπου για τον ίδιο όμιλο η Αγγλία και η Γερμανία έδωσαν μια επική μάχη που τελείωσε 3-3!

Ματσάρα στο Λονδίνο

Μολονότι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0, ακολούθησε βροχή από γκολ στα 45 λεπτά που ακολούθησαν. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 0-2 χάρη στα γκολ του Γκιουντογκάν (52') και του Χάβερτς (67') αλλά οι Άγγλοι βρήκαν τρόπο για να αντιδράσουν και να κάνουν την ολική ανατροπή με τρία γκολ σε 11 λεπτά! Ο Σο στο 72', ο Μάουντ στο 75' και ο Κέιν στο 83' μετέτρεψαν το 0-2 σε 3-2. Η χαρά των Λιονταριών όμως δεν κράτησε πολύ καθώς τα Πάντσερ ισοφάρισαν 3-3 με σκόρερ ξανά τον Χάβερτς στο 87'. Απολαυστικό ματς! Η Αγγλία πάντως δεν απέφυγε τον υποβιβασμό στη League B του Nations League.

Αντιθέτως, η Ρουμανία μολονότι νίκησε με το εντυπωσιακό 4-1 τη Βοσνία, τερμάτισε στην τελευταία θέση του 3ου ομίλου της League B και υποβιβάστηκε στη League C υστερώντας στην ισοβαθμία με το Μαυροβούνιο που έχασε 0-2 απ' τη Φινλανδία. Αντιθέτως, οι Βόσνιοι παρά την ήττα τους στο επόμενο Nations League θα αγωνιστούν στην πρώτη κατηγορία.

Στον 4ο όμιλο της League C, η Γεωργία, η οποία είχε εξασφαλίσει την πρωτιά και την άνοδο στην αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία, ολοκλήρωσε την παρουσία της με πέντε νίκες και μόλις μία ισοπαλία μετά το 1-2 στο Γιβραλτάρ που επιστρέφει στην τελευταία κατηγορία. Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Βουλγαρία πέρασε με «διπλό» από τα Σκόπια (1-0) και πήρε τη δεύτερη θέση του γκρουπ με εννέα βαθμούς, δύο περισσότερους από την Βόρεια Μακεδονία.

Όσον αφορά την Εσθονία «γιόρτασε» τον προβιβασμό της στην League C κάνοντας το 4 στα 4 με το εμφατικό 4-0 επί του Σαν Μαρίνο. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε βαθμό στα τέσσερα ματς που έδωσαν.

League A

3ος όμιλος

Ουγγαρία-Ιταλία 0-2 (27΄ Ρασπαντόρι, 52΄ Ντι Μάρκο)

Αγγλία-Γερμανία 3-3 (72΄ Σο, 75΄ Μάουντ, 83΄πεν. Κέιν - 52΄πεν. Γκιουντογκάν, 67΄,87΄ Χάβερτς)