Αθλητισμός|02.05.2024 23:50

Euroleague: Μεγάλη νίκη του ατσάλινου Παναθηναϊκού στο Βελιγράδι επί της Μακάμπι - Όλα θα κριθούν στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός έδωσε λυσσαλέα μάχη στο Βελιγράδι, βγήκε νίκητης απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 88-95, ισοφάρισε τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague σε 2-2 και πάει σε ματς-τελικό στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη εβδομάδα (δεν έχει οριστεί ημερομηνία) για μία θέση στο Final 4 του Βερολίνου.

Με έναν φοβερό και τρομερό Ναν, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους, με οδηγό τον εξαιρετικό Σλούκα των 20 πόντων, των 8 ριμπάουντ και των 6 ασίστ και μέσα στη ρακέτα τον ανίκητο Λεσόρ, που πέτυχε 17 πόντους, οι Πράσινοι του Αταμάν κατόρθωσαν να νικήσουν μια σκληρή και δύσκολη μονομαχία και να επανακτήσουν το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στη Χάλα Πιονίρ και πήρε από νωρίς το προβάδισμα χτίζοντας διαφορά μέχρι και οκτώ πόντων (12-20). Όμως η Μακάμπι έκλεισε την περίοδο στο +3 (29-26). Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο κλειστή με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Τελικά το ημίχρονο τελείωσε στον πόντο με τους Ισραηλινούς να προηγούνται με 50-49.

Στην τρίτη περίοδο οι Πράσινοι έδειξαν να πατούν καλύτερα, έλεγξαν τον ρυθμό και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 με 69-74. Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Τριφυλλιού δεν άρχισαν καλά την τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα η Μακάμπι να βρεθεί στο +7 (82-75). Ο Παναθηναϊκός όμως δεν τα παράτησε και με μπροστάρη τον Ναν όχι μόνο ψαλίδισε τη διαφορά αλλά βρέθηκε στο +5 (88-93) ένα λεπτό πριν από το φινάλε με ένα μίνι σερί 8-0, και στο +7 με τη λήξη (88-95).

Μακάμπι: Κλίβελαντ 5, Γουέμπ, Μπράουν 17, Μπάλντουιν 3, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 10, Ριβέρο 9, Κοέν 2, Νίμπο 12, Μπλατ 14, Κόλσον 14.

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης 2, Σλούκας 20 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκραντ (4 ριμπάουντ), Ναν 27 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 17 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 8, Μήτογλου 13 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).