Αθλητισμός | 02.07.2024 23:14

Προολυμπιακό: Εμφάνιση - δήλωση από την Κροατία - Ισοπέδωσε την Σλοβενία του καταβεβλημένου Ντόντσιτς

Πασχάλης Γαγάνης

Κάθε άλλο παρά ντέρμπι ήταν η πρώτη σημαντική αναμέτρηση του Προολυμπιακού Τουρνουά στο ΣΕΦ με τους Κροάτες να μετατρέπουν το παιχνίδι με τους Σλοβένους σε ηχηρή δήλωση «θέλουμε να πάμε στο Παρίσι» επικρατώντας με 92 - 108 και παράλληλα να «κρούουν καμπανάκι» για την Εθνική μας ομάδα, που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα κληθεί να τους κερδίσει για να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Δείχνοντας απόλυτη σοβαρότητα και χτυπώντας ξανά και ξανά κοντά στο καλάθι εκμεταλλευόμενη το δίδυμο Ζούμπατς - Σάριτς (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 19 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ αντίστοιχα) αλλά και το αδιαμφισβήτητο ταλέντο του Χεζόνια, η ομάδα του Τζόσιπ Σέζαρ κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά και μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο. Παρά την έλλειψη πολύ σπουδαίων γκαρντ η Κροατία χτύπησε μεθοδικά (34 ασίστ για 13 λάθη), ενώ παράλληλα η επίθεση της παρήγαγε συνεχώς εύκολα καλάθια.

Από την άλλη πλευρά η Σλοβένοι εμφανίστηκαν κατώτεροι του αναμενομένου, με τον Λούκα Ντόντσιτς εμφανώς καταβεβλημένο μετά τους τελικούς του NBA να είναι μεν άστοχος αλλά να πετυχαίνει τριπλ νταμπλ (26 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ) χωρίς όμως να πάρει βοήθεια από τους συμπάικτες του. Η εικόνα των Σλοβένων στην άμυνα ήταν αποκαρδιωτική με τους Κροάτες να βρίσκουν συνεχώς καλάθια μέσα στο «ζωγραφιστό» αλλά και ελεύθερα τρίποντα. Έτσι η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να πλησιάσει στο σκορ.

Ο αγώνας

Η Κροατία μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενη τη δύναμη πυρός της κοντά στο καλάθι με τους Σάριτς και Ζούμπατς να δημιουργούν καλά σουτ για τους περιφερειακούς ή να εκτελούν μόνοι τους, ενώ ο Χεζόνια ήταν αυτός που λειτουργούσε ως βασικός χειριστής.

Από την σλοβενική πλευρά, όπως αναμενόταν ο Ντόντσιτς προσπάθησε να χτυπήσει σε συνεχόμενα πικ εν ρολ, άλλοτε υψώνοντας για τον Τζος Νίμπο και άλλοτε εκτελώντας μόνος του, χωρίς όμως να είναι εύστοχος. Η διαφορά έφτασε γρήγορα στους 10 πόντους (5-15) στο 5:21 όταν η Σλοβενία αναγκάστηκε να καλέσει εσπευσμένα ταιμ άουτ. Ωστόσο τα πράγματα μόνο καλύτερα δεν έγιναν για την ομάδα του σταρ των Ντάλας Μάβερικς με την Κροατία να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τη διαφορά στους 15 (16-31).

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε και εξελίχθηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Λούκα στην προσπάθειά του να βρει ρυθμό πήγε κοντά στο καλάθι για σκοράρει και παράλληλα να φθείρει τους ψηλούς της Κροατίας, αλλά η ομάδα του Τζόσιπ Σέζαρ συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση ενώ οι Σλοβένοι αστοχούσαν σε διαδοχικά ελεύθερα σουτ με τη διαφορά να φτάνει στους 17 πόντους (24-41) αναγκάζοντας τον κόουτς Σέκουλιτς να καλέσει νέο τάιμ άουτ. Το ημίχρονο τελείωσε με τους Κροάτες να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να προηγούνται με 41 - 54 ενώ οι Σλοβένοι ήταν τραγικά άστοχοι (μόλις 31% εντός παιδιάς και 12% στα τρίποντα) και παράλληλα να δεν μπορούσαν να σταματήσουν την κροατική επίθεση.

Το πόδι των Κροατών πατημένο στο γκάζι και ο αγώνας τυπική διαδικασία

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες μπήκαν ξανά με το πόδι πατημένο στο γκάζι βρίσκοντας σκορ με τους Ζούμπατς, Χεζόνια και Σμιθ με την άμυνα των Σλοβένων να… αγνοείται. Μάλιστα με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκόραν Φιλίποβιτς η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +20 (53-73) στο 5:14 και από εκεί και πέρα μόνο μεγάλωσε.

Ένα πρόβλημα στο χρονόμετρο προκάλεσε διακοπή του παιχνιδιού παγώνοντας ακόμα περισσότερο τον λιγοστό ρυθμό του δευτέρου ημιχρόνου με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με το επιβλητικό 68 - 93 καθώς οι Κροάτες βρήκαν ως νέα αιχμή του δόρατος τον 22χρονο σέντερ της Μπάγερν Μονάχου, Ντάνκο Μπράνκοβιτς (υψος 2,17).

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική υπόθεση με τις δύο ομάδες να καλούνται να κάνουν διαχείριση και να ρίχνουν τον ρυθμό ενόψει της δύσκολης συνέχειας του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα

16-31, 41-54, 68-93, 92-108

Τα στατιστικά των δύο ομάδων

Εθνική μπάσκετΕθνική ΚροατίαςΟλυμπιακοί Αγώνες 2024προολυμπιακό τουρνουάΛούκα Ντόντσιτςειδήσεις τώραΕθνική Σλοβενίας