Αθλητισμός|01.08.2024 12:47

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Νίκη επί των ΗΠΑ και πρόκριση της Εθνικής πόλο ανδρών στα προημιτελικά!

Είναι δίχως αμφιβολία η πιο επιτυχημένη ελληνική ομάδα σε Ολυμπιακούς Αγώνες και επιβεβαίωσε τον τίτλο της και στο Παρίσι. Η Εθνική πόλο ανδρών, ασημένια ολυμπιονίκης του Τόκιο, επικράτησε 13-11 των ΗΠΑ και εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκριση στα προημιτελικά των Αγώνων του Παρισιού.

Μετά τις νίκες στην πρεμιέρα επί της Ρουμανία με 14-7 και στη συνέχεια επί του Μαυροβούνιου με 17-16 στα πέναλτι (12-12 κανονικός αγώνας), ήρθε η τρίτη σερί επικράτηση επί των Αμερικανών που φέρνει την Ελλάδα στην οχτάδα, ένα βήμα πριν από τη μάχη των μεταλλίων.

*Ελλάδα και ΗΠΑ έχουν από ένα ματς περισσότερο

Οι Αμερικανοί προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ αλλά η ελληνική ομάδα ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (4-2). Όμως οι ΗΠΑ ισοφάρισαν στο φινάλε της πρώτης περιόδου με απίθανο buzzer beater που πέτυχε ο Αμερικανός τερματοφύλακας για το 4-4!

Η Ελλάδα μπήκε πιο συγκεντρωμένη στη δεύτερη περίοδο και γρήγορα ξέφυγε με δύο γκολ (6-4), ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου βρέθηκε στο +1 (7-6). Οι ΗΠΑ πέτυχαν δύο γκολ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και πήραν προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα (7-8). Γρήγορα όμως η Ελλάδα ισοφάρισε (8-8) με τον Αργυρόπουλο. Η αμερικανική ομάδα προηγήθηκε ξανά (8-9) αλλά η Ελλάδα με Φουντούλη (2 γκολ) και Αργυρόπουλο βρέθηκε μπροστά (11-9), σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Η Ελλάδα κράτησε τον έλεγχο στο ματς μέχρι τέλους φτάνοντας τη διαφορά στο +3 με Φουντούλη και Αργυρόπουλο (12-9, 13-10) προτού μειώσουν οι ΗΠΑ στο τελικό 13-11.

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου, Γκίλλας, Αργυρόπουλος 4, Παπανικολάου 1, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος.

ΗΠΑ (Ουντόβισιτς): Γουέινμπεργκ 1, Χούπερ, Βάβιτς 1, Ομπερτ, Ντάουμπε 1, Κουπίντο 1, Χάλοκ, Γούντχεντ 1, Μπόουεν 2, Τσ. Ντοντ 1, Ρ. Ντοντ, Ιρβινγκ 2, Χόλαντ.

Εθνική ΠόλοΟλυμπιακοί Αγώνες 2024ειδήσεις τώραΠαρίσι 2024Εθνική ομάδαΟλυμπιακοί Αγώνες