Αθλητισμός|11.10.2024 23:45

Euroleague: Πρώτη αλλά αγχωτική νίκη για τον Ολυμπιακό επί της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ αλλά χάρη στην εξαιρετική πρώτη περίοδο που πραγματοποίησε, πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην εφετινή Euroleague με σκορ 74-68.

Οι Πειραιώτες άρχισαν εντυπωσιακά το ματς με επί μέρους σκορ 21-6 στην πρώτη περίοδο και μέχρι το 14' με 25-7, γεγονός που έδωσε ασφάλεια μέχρι τέλους, έστω κι αν η Ζαλγκίρις έκανε αντεπίθεση στο φινάλε μειώνοντας το σκορ.

Στη συνέχεια όμως κυριάρχησαν τα λάθη (19), η αστοχία από τα 6,75μ. (4/17 τρίποντα) και στις βολές (28/43), για να «αναστήσουν» την επίσης άστοχη Ζαλγκίρις και να την κάνουν να πιστέψει στην ανατροπή. Ωστόσο, η ψυχραιμία του Σάσα Βεζένκοβ από τη γραμμή των βολών ήταν που «σφράγισε» δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη την πρώτη νίκη του Ολυμπιακού.

Ο αστέρας των Ερυθρόλευκων τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντοι ήταν η προσφορά του Εβάν Φουρνιέ, σε μία βραδιά που ξεχώρισε η επιστροφή του Μουστάφα Φαλ στην αγωνιστική δράση. Από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Ντειβίντας Σιρβίντις με 17 πόντους.

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 2, Γουίλιαμς-Γκος 9, Ράιτ 2, Βιλντόσα 5 (1), Φαλ 2, Βεζένκοβ 17, Παπανικολάου 7 (2), Ντόρσεϊ 2, Πίτερς 5, Πετρούσεβ 8, ΜακΚίσικ, Φουρνιέ 15 (1).

Ζαλγκίρις: Γουάλας 2, Φρανσίσκο 13 (2), Λεκάβιτσους 3 (1), Μπραζντέικις 5, Γκιεντράιτις 9 (1), Μπιρούτις 4, Σμάιλαγκιτς 7 (1), Μίτσελ, Ντάνστον 3, Μπουτκέβιτσους 1, Σιρβίντις 17 (3), Ουλάνοβας 3.