Αθλητισμός|20.10.2024 17:50

Super League 2: Η Καλαμάτα πήρε το ντέρμπι με την Παναχαϊκή

Ο Παναργειακός και η Καλαμάτα ήταν οι μεγάλοι νικητές στα ντέρμπι της Πελοποννήσου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β Ομίλου της Super League 2.

Η Μαύρη Θύελλα του Νίκου Αναστόπουλου νίκησε με 1-0 την Παναχαϊκή του Σούλη Παπαδόπουλου χάρη σε γκολ του Παμλίδη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Λίγες ώρες αργότερα, ο Παναργειακός πέρασε νικηφόρα από το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» κερδίζοντας με 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης Β. Ο σύλλογος από το Άργος σκόραρε δις στο τέλος του πρώτου μέρους, με τους Ντιαλό (42’) και Καμπράν (45’ με πέναλτι). Οι Αρκάδες μείωσαν με τον Κωστέα (51’), αλλά ο Τσιράκης (81’) έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Παναργειακού, που πήρε δεύτερο σερί «τρίποντο».

Στο Σταύρος Μαυροθαλασσίτης, το Αιγάλεω δεν επέτρεψε στον Σωκράτη Οφρυδόπουλο να χαρεί στο ντεμπούτο του στον πάγκο των Χανίων. Το Σίτι πήρε τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Μπάμπη στο 75ο λεπτό. Το Αιγάλεω ανέβηκε στην τέταρτη θέση με οκτώ βαθμούς, αφήνοντας δίχως νίκη τα Χανιά που πέρυσι διεκδίκησαν μέχρι τέλους την άνοδο.

Στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένουν η Κηφισιά και ο Πανιώνιος που ισοβαθμούν μετά τις νίκες επί της Ηλιούπολης και της ΑΕΚ Β.

10. Χανιά 1

Στον Α όμιλο οι έδρες «μίλησαν» στα δύο παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή (20/10) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Ο ΠΟΤ Ηρακλής, σχεδόν ένα χρόνο μετά το τελευταίο του παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο, επέστρεψε στη φυσική του έδρα για να νικήσει 1-0 τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου. Η πρώτη νίκη με τον Θανάση Στάικο στον πάγκο του και πρώτη φετινή, γενικότερα, ήρθε για τον «Γηραιό» χάρη σε γκολ του Διαμαντή στο 73’.

Στην Ευκαρπία, ο Μακεδονικός επιβλήθηκε με 4-2 της Καβάλας έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς με 2-0, χάρη στα γκολ των Μιγκέλ Ταβάρες (12’ με πέναλτι) και Πέτρου Γιακουμάκη (17’). Οι «αργοναύτες» αντέδρασαν μειώνοντας με τον Βασίλη Παπαδόπουλο (49’), αλλά ο Γιακουμάκης (53’) επανέφερε τη διαφορά δύο τερμάτων για τους γηπεδούχους. Ο Μπόγκνταν Μάντιτς (70’) μείωσε εκ νέου για την Καβάλα, αλλά στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Κωνσταντίνος Ίτσιος των φιλοξενούμενων. Με αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Σάββας Τοπαλίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, για το εντός έδρας 3x3 του Μακεδονικού.