Αθλητισμός|25.10.2024 21:58

Euroleague: Ήττα του Ολυμπιακού στο Μόναχο απ' την Μπάγερν!

Ο Ολυμπιακός δεν είχε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του ματς και ηττήθηκε με 84-80 απ' την Μπάγερν στο Μόναχο για την 5η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε για δεύτερο σερί παιχνίδι καθώς είχε προηγηθεί η ήττα στην έδρα της Αναντολού Εφές με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 2-3. Αντιθέτως, οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 3-2...

Ήταν μια ήττα πισωγύρισμα για τον Ολυμπιακό. Οι Ερυθρόλευκοι για ακόμα ένα παιχνίδι δεν μπόρεσαν να περιορίσουν την αντίπαλη επίθεση στα κρίσιμα σημεία, έχασαν την συγκέντρωση τους, κυρίως στην τέταρτη περίοδο και γνώρισαν μοιραία την ήττα από την εξαιρετική Μπάγερν.

Μπορεί η δεύτερη πεντάδα αυτή τη φορά να έδωσε βοήθειες και σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο τα κρίσιμα άστοχα τρίποντα του Βεζένκοφ στο φινάλε και οι κακές επιθετικές επιλογές έφεραν την τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες για τους Πειραιώτες.

Τα στατιστικά του παιχνιδιού δεν αποτυπώνουν την πλήρη εικόνα της αναμέτρησης, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μοίρασαν 20 ασίστ για 11 λάθη, ενώ σούταραν και με καλά ποσοστά από τα 6.75μ. (12/28τρ.). Ο Έντουαρντς έκανε μεγάλη ζημιά στους Ερυθρόλευκους. Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους σε 35'. Ο Μπούκερ κυριάρχησε στην ρακέτα με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις την φετινή χρονιά.

Για τον Ολυμπιακό, ο... ωραίος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης Βεζένκοφ (16π. 7ρ) έγινε... μοιραίος στο φινάλε, χάνοντας δυο κρίσιμα σουτ. Ο Ντόρσεϊ έδωσε επιθετικές λύσεις με 12 πόντους και 3/5τρ, με τον Ράιτ να συμπληρώνει 10π.

Μπάγερν: Βάιλερ-Μπαμπ 10 (2), Ντα Σίλβα 2, Έντουαρντς 30 (2), Φόιγκτμαν 6, Νέιπιερ 10 (2), Καρτσένκοφ 1, Ομπστ 3 (1), Μπράνκοβιτς 2, Μπούκερ 20 (2)

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 6 (2), Ράιτ 10, Βιλντόσα 8 (2), Φαλ 8, Βεζένκοφ 16 (1), Παπανικολάου 8 (2), Ντόρσεϊ 12 (30, Πίτερς 5 (1), ΜακΚίσικ 3 (1), Φουρνιέ 4