Αθλητισμός|26.10.2024 20:13

Premier League: Ο Χάαλαντ σκόραρε ξανά και οδήγησε τη Σίτι στην κορυφή

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πετάει φωτιές και συνεχίζει να σκοράρει ακατάπαυστα. Ο Νορβηγός στράικερ της Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε το μοναδικό γκολ στη νίκη των Πολιτών επί της Σαουθάμπτον με 1-0 (έφτασε τα έντεκα γκολ σε εννέα αγωνιστικές) και οδήγησε την ομάδα του στην κορυφή της Premier League καθώς η Λίβερπουλ έχει ένα ματς λιγότερο καθώς παίζει την Κυριακή (27/10) με την Άρσεναλ (Βαθμολογία: Σίτι 23, Λίβερπουλ 21, Άστον Βίλα 18, Άρσεναλ 17).

Στο Μπέρμιγχαμ η Αστον Βίλα πίεσε ασφυκτικά την άμυνα της Μπόρνμουθ και κατάφερε να βρει προσωρινά λύση (76') με τον Ρος Μπάρκλεϊ. Όμως δεν μπόρεσε τελικά να πάρει τη νίκη στο Βίλα Παρκ καθώς στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Ιραόλα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Εβανίλσον. Παράλληλα και η Μπράιτον μολονότι προηγήθηκε με 2-0 της Γουλβς, οι Λύκοι κατόρθρωσαν να ισοφαρίσουν σε 2-2.

Στο Κομιούνιτι του Λονδίνου, η Μπρέντφορντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 απέναντι στην Ιπσουϊτς, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και προηγήθηκε με 3-2 στο 51'. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (3-3) στο 86' με γκολ του Ντελάπ αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της νίκης για το τελικό 4-3 με τον Μπεμό στο 96'!

Αποτελέσματα

• Λέστερ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (23΄ Βάρντι - 16΄ Γιέιτς, 47΄, 60΄ Γουντς)
  • Άστον Βίλα-Μπόρνμουθ 1-1 (76' Μπάρκλεϊ-90'+ Εβανίλσον)
  • Μπρέντφορντ-Ίπσουιτς 4-3 (44' Γουϊσά, 45'+ αυτ. Κλαρκ, 51' πεν., 90'+ Μπεμό-28' Σμόζντιτς, 31' Χερστ, 86' Ντελάπ)
  • Μπράιτον-Γουλβς 2-2 (45' Γουέλμπεκ, 85' Φέργκιουσον-88' Αϊτ Νουρί, 90'+ Κούνια)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Σαουθάμπτον 1-0 (5' Χάαλαντ)