Αθλητισμός|20.04.2019 16:21

Πόλο γυναικών: Σαμπαντέλ - Ολυμπιακός 13-11

Ο Ολυμπιακός μολονότι προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά (8-11) πέντε λεπτά πριν από το τέλος, εν τέλει λύγισε και ηττήθηκε με 13-11 από τη Σαμπαντέλ στον τελικό της Ευρωλίγκας πόλο γυναικών.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ομως η γηπεδούχος Σαμπαντέλ με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά και παίζοντας εκπληκτική άμυνα, μετέτρεψε το 8-11 σε 13-11, με ένα επιμέρους σερί 5-0, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Οι Ισπανίδες που πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη τους, διατήρησαν την παράδοση που θέλει τις ομάδες που φιλοξενούν το Final 4 να κατακτούν και το τρόπαιο. Στα κορίτσια του Ολυμπιακού που πραγματοποίησαν καταπληκτική σεζόν, μένει η πίκρα της ήττας στον τελικό αλλά και η παρουσία εκεί ως φιναλίστ αποτελεί μια πολύ σημαντική διάκριση.

Οκτάλεπτα: 2-3, 4-3, 2-3, 5-2

Σαμπαντέλ (Πάλμα): Έστερ Ράμος, Ορτίθ Ρέγες 1, Εσπάρ Γιακέτ 1, Ορτίθ Μουνιόθ3, Φάρε Κολομίνα Γκ., Στέφενς 1, Κόρντομπες Ναβάρο, Γκαρσία Γοδόι 1, Φόρκα Αρίθα 2, Νέσχουλ 4, Ντομενέκ Μοράλες, Λέιτον Αρόνες, Φάρε Κολομίνα Α.

Ολυμπιακός (Παυλίδης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Έγκενς, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. Γκόφερς, Μπάκλινγκ 4, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα