Εκλεψαν την παράσταση στη ΔΕΘ: Τα αστέρια της γυμναστικής και το κατακόρυφο του Βασιλειάδη! (pic)
Οι αθλήτριες της γυμναστικής γέμισαν ζωντάνια και ομορφιά την 4η Διεθνής Αθλητική Έκθεση “Sportexpo” στη Θεσσαλονίκη🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/cb0fcb0e-a46d-4b3a-be38-9e001b8bab45.jpg)
Tα ταλέντα της ελληνικής γυμναστικής στη βόρειο Ελλάδα έκλεψαν την παράσταση στην 4η Διεθνής Αθλητική Έκθεση “Sportexpo” που έγινε με μεγάλη επιτυχία στο εκθεσιακό κέντρο της ΔΕΘ στη Θεσσαλονίκη.
Το περίπτερο 17 που στέγασε την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία στη ΔΕΘ-HELEXPO δικαίως συγκέντρωσε τα βλέμματα και κέρδισε τις εντυπώσεις, καθώς οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες από συλλόγους της Βόρειας Ελλάδας πραγματοποίησαν εντυπωσιακές επιδείξεις και μαγνήτισαν τους επισκέπτες της έκθεσης, όπως και τους επισήμους.
![sportexpo2019_02.jpg sportexpo2019_02.jpg](/sites/default/files/images/2019/04/sportexpo2019_02.jpg)
O Υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Βασιλειάδης, ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού Ιούλιος Συναδινός, o Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας, η Αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλονίκης Βούλα Πατουλίδου, ο υποψήφιος δήμαρχος Θεσσαλονίκης Γιώργος Ορφανός, καθώς και άλλοι υψηλόβαθμοι πολιτειακοί φορείς, συνοδευόμενοι από τον πρόεδρο της Ε.Γ.Ο. Θανάση Βασιλειάδη και πολλά ακόμη διοικητικά στελέχη και προπονητές της Ομοσπονδίας, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον το ξεχωριστό θέαμα και χειροκρότησαν προσπάθειες από σχεδόν ολόκληρο το φάσμα της Γυμναστικής.
![sportexpo2019_05.jpg sportexpo2019_05.jpg](/sites/default/files/images/2019/04/sportexpo2019_05.jpg)
Το κοινό είχε την ευκαιρία να γνωρίσει ενεργά τα αθλήματα της Γυμναστικής, καθώς και να παρακολουθήσει ειδικά σχεδιασμένες γυμναστικές επιδείξεις αθλητών και σωματείων, υπό την επίβλεψη των ομοσπονδιακών προπονητών του κλιμακίου της Βόρειας Ελλάδας.
![sportexpo2019_13.jpg sportexpo2019_13.jpg](/sites/default/files/images/2019/04/sportexpo2019_13.jpg)
Εντυπωσιακά προγράμματα παρουσίασαν η ομάδα Γυμναστικής για Όλους του Άτλαντα Σίνδου, η τριάδα ακροβατικής γυμναστικής της Ολυμπιάδας Σταυρούπολης που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ηλικιών 12-18 ετών, αθλήτριες τραμπολίνο του Αίαντα Θερμαϊκού με επικεφαλής την Αντωνία Σακελλαρίδου που συμμετείχε και διακρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων «Μπουένος Άιρες 2018», καθώς επίσης έξι αθλήτριες της ρυθμικής γυμναστικής από την Ίριδα Θεσσαλονίκης και τον Διαγόρα Αμπελοκήπων.
![sportexpo2019_09.jpg sportexpo2019_09.jpg](/sites/default/files/images/2019/04/sportexpo2019_09.jpg)
Τον θαυμασμό όλων κέρδισαν τόσο η ομάδα Γυμναστικής για Όλους «Εν Χορώ» από τα Κουφάλια Θεσσαλονίκης, όσο και η Ιωάννα Δούκα, η οποία έκανε μία εντυπωσιακή ακροβατική επίδειξη – αναρρίχηση.
![sportexpo2019_12.jpg sportexpo2019_12.jpg](/sites/default/files/images/2019/04/sportexpo2019_12.jpg)
Ακόμα όμως και ο πρόεδρος της Ε.Γ.Ο. Θανάσης Βασιλειάδης χειροκροτήθηκε δίνοντας το καλό παράδειγμα, αφού δεν δίστασε ως πρώην αθλητής και προπονητής να κάνει κατακόρυφο, δείχνοντας ότι παραμένει σε εξαιρετική φυσική κατάσταση, αλλά και ότι η γυμναστική είναι τρόπος ζωής.
![sportexpo2019_04.jpg sportexpo2019_04.jpg](/sites/default/files/images/2019/04/sportexpo2019_04.jpg)
Απόπειρα δολοφονίας Τραμπ: Ο 20χρονος εξασκήθηκε στην σκοποβολή και αγόρασε σφαίρες - «Φως» στις σκοτεινές κινήσεις του Κρουκς
Σοκ στον Πειραιά: Συνελήφθη 16χρονη για απόπειρα δολοφονίας 19χρονης - Την τραυμάτισε με αιχμηρό αντικείμενο
Τι προβλέπει το μεγάλο deal ανάμεσα σε COSMOTE TV και Nova: Ποια η επιπλέον χρέωση - Η πρεμιέρα του πολυαναμενόμενου πακέτου
Αθλήτρια της Εθνικής Στίβου βρέθηκε θετική σε έλεγχο ντόπινγκ - Aναμένεται επίσημη ανακοίνωση
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr