Αθλητισμός | 27.04.2021 23:09

Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης - Εφές 80-76: Ζωντανή η Βασίλισσα

Από την... κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης καθώς ήταν στο -12 στο 35ο λεπτό του αγώνα με την Εφές στη Μαδρίτη. Ωστόσο, με εκπληκτική άμυνα και επί μέρους σκορ 16-0 στα τελευταία λεπτά, γύρισε το ματς, έφτασε στη νίκη με 80-76 και μείωσε τη σειρά τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague σε 2-1 .

Με 4'34'' για το τέλος του αγώνα ο Μίσιτς έγραφε το 64-76 με εύστοχο ζευγάρι βολών. Η δεύτερη εύστοχη βολή του έμελλε να είναι όμως και ο τελευταίος πόντος της Εφές στο ματς. Διότι στα τελευταία 4'30'' η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε κατάθεση ψυχής και γύρισε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, είχαν ως σημείο αναφοράς την άμυνα και στα τελευταία λεπτά βρήκαν μεγάλα σουτ από Γιουλ, Τόμπκινς και Ρούντι Φερνάντεθ, φτάνοντας στη νίκη. Κι όλα αυτά χάρη σε ένα εκπληκτικό επί μέρους 16-0, το οποίο οδήγησε στην ολική ανατροπή και το 2-1, με τις δύο ομάδες πλέον να «ανταμώνουν» εκ νέου στο WiZink Center τη Μ. Πέμπτη (29/04).

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιουλ. Ο Ισπανός γκαρντ μέτρησε 20 πόντους και 7 ασίστ και ανέβασε την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά. Συμπαραστάτες του οι Αμπάλντε (11π, 6ρ), Τάιους (10π, 7ρ και ο Γκαρούμπα (10π, 9ρ). Από την Εφές, η διαστημική εμφάνιση του Μίσιτς με 29 πόντους και 6 ασίστ δεν ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, παρά το γεγονός πως είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 36'. Ο Μπομπουά μέτρησε 18 πόντους, ενώ ο Λάρκιν δεν κατάφερε να βοηθήσει, έχοντας 6 πόντους με 2/9 σουτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 28-38, 48-58, 80-76.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 9 (1), Ρούντι 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάλντε 11 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάιους 10 (7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα (0/3 σουτ), Αλοθέν, Γκαρούμπα 10 (4/10 σουτ, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάρολ 7 (1), Γιουλ 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 2.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Μπομπουά 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Σανλί 7 (1), Μοερμάν (0/4 σουτ, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πλάις, Μίτσιτς 29 (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντερσον, Ντάνστον 9 (7 ριμπάουντ), Σιμόν 3 (1/4 σουτ).