Αθλητισμός | 02.07.2022 19:20

Φιλική ήττα του ΠΑΟΚ απ' τη Χρόνιγκεν - Πρώτη του Κοτάρσκι

Ο ΠΑΟΚ μετά το επιβλητικό 4-0 επί της Γκόου Αχέντ Ιγκλς γνώρισε την ήττα με 2-1 απ' την ολλανδική Χρόνινγκεν στο δεύτερο φιλικό του στην Ολλανδία, όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του.

Οι Ασπρόμαυροι απείλησαν πρώτοι με σουτ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 12΄ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ στο 49'. Ο Σάστρε έστρωσε στον 19χρονο Κωνσταντέλια, ο οποίος πλάσαρε άψογα για το 1-0. Οι Θεσσαλονικείς είχαν δεύτερο δοκάρι στο 65’ με σουτ του Κωνσταντέλια.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι Ολλανδοί βελτιώθηκαν κι έφτασαν στη νίκη με ανατροπή. Ισοφάρισαν στο 77’ με μακρινό σουτ του Ιραντουστ, ενώ στο 85' ο Ντε Λέου πέτυχε το τελικό 2-1.

ΠΑΟΚ - Α' Ημίχρονο: Κοτάρσκι, Τζίμας, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Αντίγια, Κουαλιάτα, Ολιβέιρα.

ΠΑΟΚ - Β' Ημίχρονο: Ταλιχμανίδης, Σάστρε, Παναγιώτου, Μιχάι, Ράφα Σοάρες, Τσιγγάρας και Ντάντας, Φιλίπε Σοάρες, Κωνσταντέλιας, Ρικάντρο, Τσόλακ.