Αθλητισμός | 13.05.2024 16:12

Ξεπέρασε το εμπόδιο του Νόρι ο Στέφανος Τσιτσιπάς και προκρίθηκε στους 16 της Ρώμης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση και ξεπέρασε το εμπόδιο του Καμ Νόρι με 2-0 σε κλείνοντας θέση για τη φάση των «16 του Masters της Ρώμης.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πήρε τη νίκη επί του 28χρονου Βρετανού (Νο.30) με 6-2, 7-6(1) σε 91 λεπτά και θα συναντήσει στον τέταρτο γύρο τον Άλεξ Ντε Μινόρ, Νο.11 στον κόσμο, που σταμάτησε με 6-7(2), 6-4, 6-4 τον φιναλίστ της Μαδρίτης Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ.

Ο Τσιτσιπάς ήταν άψογος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά αδράνησε στο δεύτερο σετ και λίγο έλειψε να κάνει... θρίλερ. Έφτασε στο τάι μπρέικ αλλά κυριάρχησε και τελείωσε το ματς και την πρόκριση. Μάλιστα, όπως μάλιστα, έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στο τουρνουά της Ρώμη, αν παραμείνει σε καλό αγωνιστικό επίπεδο έχει την ευκαιρία να προχωρήσει στη διοργάνωση και να διεκδικήσει τον τίτλο. Άλλωστε στο χώμα δείχνει τη δύναμή του, καθώς μέχρι στιγμής έχει 12 νίκες και 2 ήττες σε 14 αγώνες.